Obec Slatina nad Úpou
č. popisné 65
549 47 Slatina nad Úpou
Karel, Josef a Helena Čapkovi – slavné sourozenecké trio s kořeny v Kladském pomezí, které patřilo mezi významné osobnosti kulturního života meziválečného Československa. Vydejte se poznávat jejich dílo i životní osudy do jejich rodného kraje „mezi Úpou a Metují“ v roce, kdy si připomínáme výročí...
TISKOVÁ ZPRÁVA
ze dne 10. 7. 2023
Vydejte se za Čapky do Kladského pomezí
Karel, Josef a Helena Čapkovi – slavné sourozenecké trio s kořeny v Kladském pomezí, které patřilo mezi významné osobnosti kulturního života meziválečného Československa. Vydejte se poznávat jejich dílo i životní osudy do jejich rodného kraje „mezi Úpou a Metují“ v roce, kdy si připomínáme výročí 85 let od úmrtí Karla Čapka.
V Malých Svatoňovicích na úpatí Jestřebích hor sídlí Muzeum bratří Čapků, které vzniklo již v roce 1946 v rodném domě Karla Čapka. Naproti se nachází obnovený park se sousoším obou bratrů, ale také s interaktivními tabulemi, které malé i velké návštěvníky seznamují především s jejich dětskou tvorbou. Nad obcí se tyčí vrch Žaltman se stejnojmennou rozhlednou. Nedaleko od něj najdete ukrytou Lotrandovu sluj, kde v 16. století skutečně žil loupežník Sandman, který se stal předlohou pro pohádku O loupežníku Lotrandovi.
Město Hronov je známé především jako rodiště Aloise Jiráska, ale narodili se tu i Helena a Josef Čapkovi. Později, když rodina žila v nedaleké Úpici, sem všichni sourozenci jezdívali za svými prarodiči do mlýna. Dnes jej můžete navštívit i vy! Čapkův mlýn neboli Stará papírna je od loňského roku otevřen pro veřejnost. Děti zabaví zdejší „poznávačka“ pohádkových příběhů z knihy Devatero pohádek a dospělé zaujme expozice věnovaná dalším významným hronovským rodákům. Od mlýna se můžete vydat po naučné stezce s názvem „Cesta psa Voříška“, na jejímž konci vás čeká dechberoucí výhled z rozhledny ve Vysoké Srbské.
V Úpici, která je centrem Jestřebích hor, rodina prožila celých 17 let. Není proto divu, že se místa z blízkého okolí často objevují v Čapkových pohádkách. Čapkovu vilu tady najdete dodnes, ale dům již slouží zcela jinému účelu, sídlí v něm Policie České republiky. S příběhem rodiny MUDr. Antonína Čapka se můžete seznámit v expozici Městského muzea a galerie J. W. Mezerové. To spravuje i nejstarší dochovaný objekt ve městě, unikátní úpickou Dřevěnku, kterou byste určitě neměli při své návštěvě minout.
Více tipů na výlety s čapkovskou tématikou najdete na webu www.karelcapek.cz.
Kladské pomezí je obecně prospěšná společnost, jejímž cílem je šetrný rozvoj cestovního ruchu. Jejím zakladatelem je Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí, který sdružuje více než 40 měst, obcí a soukromých subjektů.
Kladské pomezí je taktéž oficiální název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, která zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a částečně zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela důležitá obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.
Kontakty:
Kladské pomezí, o.p.s., Karlovo náměstí 179, 547 01 Náchod, www.kladskepomezi.cz,
info@kladskepomezi.cz
Markéta Venclová, ředitelka, e-mail: marketa.venclova@kladskepomezi.cz, tel.: 602 190 198
Lenka Lembejová, projektový manažer, e-mail: lenka.lembejova@kladskepomezi.cz, tel.: 725 972 033
Markéta Tomanová, manažer pro styk s veřejností, e-mail: marketa.tomanova@kladskepomezi.cz, tel.: 607 648 561
Kateřina Toholová, šéfredaktorka turistického magazínu, e-mail: katerinatoholova@gmail.com,
tel.: 721 480 096
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:316
TÝDEN:3477
CELKEM:1361117