Obec Slatina nad Úpou
č. popisné 65
549 47 Slatina nad Úpou
Zřícenina hradu Vízmburk, který byl vybudován ve 13.st. společně s hrady Červená Hora a Rýzmburk, je umístěna na levém břehu toku Úpy nedaleko vesnice Havlovice. Z hradu je zachována značná část obvodového zdiva, zbytky kruhové věže, sklepení i obytná část pevnosti. V současné době je hrad rekonstruován, pohyb uvnitř hradu je zčásti omezen.
Prvotní podoba Vízmburku byla následující:Téměř 30 metrů vysoká věž, která byla umístěna na výhodném místě, umožňovala sledovat rozsáhlé okolí a byla proto velmi důležitým strategickým bodem. V druhé polovině 13. st. se majitelem hradu stal Tas z Vízmburka, bohatý člen družiny Václava II., který započal s jeho přestavbou. Postupně byla vystavěna obvodová zeď vejčitého tvaru, vnitřní prostory a vyhloubena sklepení. Obrana zůstávala i nadále nejdůležitější funkcí pevnosti. Jednalo se o obranu velmi účinnou, o čemž svědčí i záznamy o Jiříku z Dubé a Vizmburka, který vlastnil hrad v 1.pol. 15. století. Roku 1423 vtrhl do Čech biskup Vratislavský se Slezany a pálil okolní vesnice. Vízmburk však nepadl, naopak přidělával Slezanům starosti. Docházelo tehdy pravděpodobně ke svárům vyvolaným oběma stranami. Nakonec roku 1447 Slezané Vízmburk koupili, nechali strhnout věž do nádvoří a hrad vyplenili. Poté byl opuštěn a po nějaké době zcela zchátral.
Před 30 lety byly na Vízmburku zahájeny archeologické práce a hrad byl zčásti vykopán. Z finančních důvodů byla však práce předčasně ukončena a hrozilo, že dojde k úplnému zničení vykopávek. V současné době se však opravné práce znovu obnovily, probíhá rekonstrukce a hrad je zčásti přístupný.
Stopní konzolu na hradu již nenajdete NPÚ ji odstranil a odvezl do Ratibořic ??? Foto je z roku 1999.
Několik dobových záběrů z roku 1975.
Setkání na Boušíně:
Po 30 ti letech od zahájení výzkumu hradu Vizmburka se na Boušíně sešli bývalí studenti, kteří na výzkumu pod vedením dr. Antonína Hejny pracovali. V sobotu 10. srpna 2002 se sešli na Boušíně při mši , kterou za dr. Hejnu sloužil P. Petr Kubant. Po mši při opékání berana na farní zahradě vzpomínali na počátky výzkumu a na studentská léta, která o prázdninách prožívali při odkryvu hradu Vizmburka. Hodně vzpomínek bylo věnováno vedoucímu výzkumu dr. Hejnovi, řečenému „Toníčkovi“, který bohužel již v r. 1986 ve věku 66 let zemřel.
Mnoho zajimavostí o stavbě hradu se dočtete v knize Ing. Jana Macha - Vizmburk
GPS souřadnice: 50°29'6.393"N, 16°2'59.303"E