Chraňte domov i sebe

Kampaň MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Obcím je ze zákona o požární ochraně dána povinnost v rámci samostatné působnosti na úseku požární ochrany organizovat preventivně výchovnou činnost. Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „MV-GŘ HZS ČR“) vydalo v rámci preventivně výchovné činnosti informační leták určený obyvatelům obcí celé České republiky.

Hasičský záchranný sbor České republiky chce touto formou nabídnout starostům měst a obcí „pomocnou ruku“ a usnadnit jim splnění této zákonné povinnosti. I proto se Svaz rozhodl v rámci spolupráce s MV-GŘ HZS ČR prostřednictvím svých informačních kanálů předat informace o probíhající kampani svým členským obcím. Leták byl v digitální podobě distribuován starostům všech obcí České republiky, aby mohli sdílet informace o požárním nebezpečí hrozícím v domácnostech, v rámci jim svěřené obce.

Důvodem, který MV-GŘ HZS ČR vedl k vydání tohoto informačního letáku, je fakt, že každý rok dochází v domácnostech po celé ČR k více než tisícovce požárů, při kterých umírají desítky lidí a stovky jich jsou zraněny. Smyslem a účelem naší informační kampaně je zacílit na konkrétní problém, který souvisí s bydlením, ve snaze snížit počet obětí a výši škody na majetku. Obsahem letáku s názvem „Chraňte domov i sebe“ je tzv. Bezpečnostní desatero, které obsahuje pokyny pro obyvatele, dle kterých by měli v rámci prevence požáru postupovat ve svých domácnostech.

Tento leták je pro starosty obcí dostupný v elektronické formě a v případě zájmu může být distribuován obcím i v tištěné podobě. Je tak zcela na rozhodnutí samotných obcí, jak s letákem naloží, zda jej např. vyvěsí na své internetové stránky, rozešlou obyvatelům obcí na jejich e-mailové adresy, vyvěsí na nástěnky, vytisknou a fyzicky vhodí do poštovních schránek svých obyvatel, otisknou v obecním zpravodaji, anebo vyberou zcela jinou, pro ně vhodnější variantu.

Distribuce zmiňovaného informačního letáku by samozřejmě neměla být jedinou aktivitou starostů vedoucí ke splnění výše uvedené zákonné povinnosti. Předcházení požárům v domácnostech je pouze jedním z celé škály požárních rizik, na které je vhodné upozorňovat. Na tuto kampaň vedenou prostřednictvím uvedeného letáku je tedy vhodné navázat například informační kampaní a iniciovat v obcích další aktivity spojené s preventivně výchovnou činností na úseku požární ochrany.

V případě potřeby více informací o uvedené kampani se prosím obraťte na odpovědnou zástupkyni MV-GŘ HZS ČR, kpt. Mgr. Janu Kemrovou, email: jana.kemrova@grh.izscr.cz.

Soubor ke stažení

Bezpečnostní desatero 2019

Bezpečnostní desatero 2019 (A4)

Datum vložení: 2. 9. 2019 0:00