Mikroregion Úpa
Dobrovolný svazek obcí ÚPA sdružuje 19 obcí a dvě města, která se rozkládají poblíž řeky Úpy. Přesto, že Úpa není největším tokem světa ani regionu, přesto je to ta z nejkrásnějších řek, která regionem protéká. Možná i proto, že se o ní ve svém proroctví zmínila i Sibyla a na jejích březích si hrávala Barunka, která později už jako spisovatelka se o Úpě mnohokrát zmiňovala.
Slatina nad Úpou je členem Mikroregionu Úpa.
- Předmětem činnosti svazku je ochrana společných zájmů a veškerých aktivit, které povedou k ekonomickému, kulturnímu a sociálnímu rozvoji mikroregionu, tvořeného katastrálními územími všech členů svazku.
- Za předmět činnosti svazku obcí se považují i takové akce a aktivity, které činí jen některé členské obce a z objektivních důvodů se netýkají ostatních členů svazku. Výsledky těchto aktivit však jsou v zájmu svazku.
- Za předmět činnosti k realizaci výše uvedeného patří zejména:
- účast v národních a mezinárodních programech
- příprava a realizace integrovaných projektů a rozvojových strategií
- přeshraniční spolupráce bez potřeby vzniku nové právnické osoby
- aktivity vedoucí k postupnému vyrovnávání rozvojového potenciálu všech členů svazku
Svazek obcí 1866
Obec Slatina nad Úpou úzce spolupracuje na rozvoji regionu s okolními obcemi. Od roku 2002 je členem „Svazku obcí l866“, který sdružuje obce Červenou Horu, Provodov-Šonov, Slatinu nad Úpou, Studnici, Vysokov a Žernov.
Historie svazku
Historie svazku začala dnem 15. září 1999, kdy bylo založeno „Sdružení obcí 1866“. Iniciátorem vzniku této právnické osoby byla obec Studnice. Zakladatelskými obcemi se kromě ní staly: Červená Hora, Provodov-Šonov, Vysokov a Žernov. Název sdružení byl zvolen podle historické události, neboť právě v tomto kraji se odehrály nejkrutější boje Prusko–rakouské války z roku 1866. Válečné události výrazně ovlivnily vývoj území a zanechaly zde největší koncentraci pomníčků a památníků, nesmazatelných stop této smutné události. K datu l. ledna 2002 se sdružení transformovalo na právnickou osobu s názvem „Svazek obcí 1866“, který se následně rozšířil o obec Slatinu nad Úpou.
- Základním motivem činnosti svazku je ochrana společných zájmů členských obcí, zmnožení sil a prostředků při prosazování záměrů přesahujících svým rozsahem a významem každou účastnickou obec a společná realizace dílčích akcí a aktivit, naplňujících základní poslání svazku – přispět k dalšímu příznivému rozvoji jeho zájmového území ve prospěch všech občanů členských obcí a návštěvníků tohoto mikroregionu.
- Svazek se dále v předmětu své činnosti inspiruje zásadami Programu obnovy venkova, předvstupních programů Evropské unie, programů přeshraniční spolupráce a dalších podobných národních a mezinárodních programů.
- Jednotlivými činnostmi svazku jsou zejména:
- Všeobecná ochrana životního prostředí v zájmovém území.
- Společný postup při dosahování ekologické stability zájmového území a jeho trvalé obydlenosti.
- Koordinace významných investičních akcí v zájmovém území.
- Koordinace obecních územních plánů a územní plánování v regionálním měřítku.
- Slaďování zájmů a činností místních samospráv a hájení zájmů svazků před orgány státní správy.
- Vytváření, zmnožování a správa společného majetku svazku.
- Zastupování členů svazku při jednání o společných věcech s třetími osobami ( orgány státní správy, obchodními partnery, kontrolními orgány apod. ).
- Zajišťování a vedení předepsané písemné, výkresové, technické a jiné agendy jednotlivých společných akcí.
- Propagace svazku a jeho zájmového území.
- Za předmět činnosti svazku se považují i takové akce a aktivity, které se z objektivních důvodů netýkají všech členských obcí,ale korespondují se zájmy a záměry a s předmětem činnosti svazku jako celku. Pro odpovědnost za tyto akce a jejich finanční, účetní a dokumentační zabezpečení platí stejné zásady, jako pro společné akce všech členských obcí.
Základní ustanovení
Svazek obcí, s identifikací podle následujícího článku II. těchto stanov, byl vytvořen transformací původního „Sdružení obcí 1866“, IČO: 69860947, 549 48 Studnice u Náchoda čp. 1, okres Náchod a přistoupením obce Slatina nad Úpou, podle ustanovení §151, odst. zákona číslo 128/2000 Sb. o obcích, po schválení „Smlouvy o vytvoření dobrovolného svazku obcí“ zastupitelstvy členských obcí. Stanovy svazku obcí vycházejí z dosavadních praktických zkušeností „Sdružení obcí 1866“ při respektování ustanovení §50, odst. zákona o obcích. Ve všech článcích stanov se svazek obcí označuje výrazem „svazek“.
Identifikace svazku
Zakládajícími členy svazku jsou obec Červená Hora, IČO: 00486299, se sídlem Červená Hora 58, 549 41 Červený Kostelec, Obec Provodov-Šonov, IČO: 00272957, se sídlem Provodov – Šonov 134, 549 08 Šonov u Nového Města nad Metují, Obec Slatina nad Úpou, IČO: 00273023, se sídlem 549 47 Slatina nad Úpou 65, Obec Studnice, IČO: 00273082, se sídlem 549 48 Studnice 1, Obec Vysokov, IČO: 00653497, se sídlem 549 12 Vysokov 108 a Obec Žernov, IČO: 00273295, se sídlem Žernov 112, 552 03 Česká Skalice, vše okres Náchod.
Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí
Branka byla v roce 1997 založena jako Nadace Branka a měla 19 členů. Podnět k založení dal Okresní úřad Náchod, za účelem rozvoje cestovního ruchu v okrese a finanční dotací tuto činnost podporoval do konce roku 1999. Vzhledem k omezeným možnostem členství a formy činnosti byla v roce 2000 nadace transformována na tyto subjekty: Svaz cestovního ruchu BRANKA a BRANKA, obecně prospěšná společnost. Nově se jedná o Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí.
Slatina nad Úpou je členem Svazu cestovního ruchu Kladské pomezí.
Posláním obecně prospěšné společnosti Branka je rozvoj cestovního ruchu v turisticky významném území (TVÚ) Kladské pomezí.
Branka, o.p.s. jako organizace cestovního ruchu vyvíjí činnost na celém území Kladského pomezí, zastává funkci společnosti destinačního managementu pro TVÚ Kladské pomezí a věnuje se dalším aktivitám zaměřeným na cestovní ruch a jeho rozvoj v daném území, které vyplývají z poslání společnosti:
- realizace aktivit destinačního managementu,
- zprostředkovávání spolupráce mezi organizacemi, které jsou činné v cestovním ruchu, sportu a kultuře,
- koordinace činnosti informačních center v TVÚ,
- prezentace a propagace TVÚ Kladské pomezí jako turistického cíle na veletrzích cestovního ruchu a při podobných příležitostech,
- příprava a vlastní realizace projektů a využívání grantů souvisejících s rozvojem turistiky,
- provoz webových stránek www.kladskepomezi.cz a http://ski.kladskepomezi.cz,
- vydávání propagačních materiálů,
- zprostředkování a propagace možností pro turistiku a volný čas,
- ediční, osvětová a vzdělávací činnost,
- propagace a podpora členů Branky,
- spolupráce s dalšími subjekty (kraj, ostatní TVÚ, polští partneři, média apod.).
Členy Svazu cestovního ruchu Kladské pomezí jsou města a obce, svazky obcí, nestátní neziskové organizace a soukromé subjekty.
Orgány společnosti Branka, o.p.s. jsou: správní rada, dozorčí rada a ředitel společnosti.
Činnost o.p.s. se řídí vždy podle ročního plánu schváleného valnou hromadou Svazu cestovního ruchu Branka, která je nejvyšším orgánem, a která se skládá ze všech registrovaných členů.
Hlavním zdrojem příjmů jsou členské příspěvky, získávání finančních prostředků z grantů a projektů, prodej vlastních propagačních materiálů a map.