Povodňová komise kontrolovala stav potoka

Starostka obce prověřovala funkčnost varovného systému a pomocí krizových SMS svolala na středu 2. dubna 2014 členy povodňové komise. Jediným bodem byla kontrola stavu potoka po letošní mírné zimě.

Starostka obce prověřovala funkčnost varovného systému a pomocí krizových SMS svolala na středu 2. dubna 2014 členy povodňové komise. Jediným bodem byla kontrola stavu potoka po letošní mírné zimě. Členové komise kontrolovali stavy břehů, porostů a zanešení dna koryta. Celkově bylo konstatováno, že provedená údržba (prořez porostů podél břehů) byla provedena kvalitně. Na třech místech byly konstatovány závady na vyústění kanalizací a ve dvou případech bude nutné projednat s vlastníky úprava břehů.

Obec si do úkolů přidala úpravu zdrže za bývalou prodejnou Jednoty,  kde pravidelně při zvýšení hladiny potoka dochází k rozlití vody na přípotočí. Na horním konci obce u rybníka bylo doporučeno projektově připravit lávku a přítokovou část hráze. Pro připravenost  v případě vypsání vhodné dotace.

O čištění dna v současnosti paní starostka jedná s Povodím Labe, které uznává  umístění své stavby (regulace) v korytě potoka, ale vzhledem k novému Občanskému zákoníku není zatím z jejich strany  možné provádět činnost na pozemcích, které nejsou v jejích vlastnictví. Pravděpodobně v letošním roce provede částečné čištění potoka  a to v nejvíce zanesených místech Obec Slatina nad Úpou na vlastní náklady. Povodí Labe zvažuje podání  žádosti o převedení pozemků do vlastnictví a ZO o této žádosti bude jednat na svém příštím zasedání.

Součásti prověrky byl i samotný systém varovného hlášení (VOX), který prověřujeme formou veřejného hlášení takřka každý týden. Jediná věc, která ještě nefunguje je zveřejnění hodnot hladinového čidla pro veřejnost (hodnoty máme zatím na PC v kanceláři úřadu) http://hladiny-vox.pwsplus.eu/. Dle sdělení pracovníků dodavatelské firmy  Colsys se v současnosti na úpravách serveru pracuje a je příslib funkčnosti do období přívalových dešťů (to je do 1/2 května ).

Více fotografií naleznet ve fotogalerii.

Jaroslav Kordina a Marie Pokorná

foto z akce