Povolení zastupitelstev nebo termín doplňovacích voleb do Senátu.

Vláda schválila návrhy Ministerstva vnitra

Odkaz na 4lánek MVČR

Vláda dnes schválila návrhy Ministerstva vnitra (MV) související s koronavirem. Jde o povolení jednání zastupitelstev, prodloužení lhůt pro konání voleb do Senátu v Teplicích nebo nová pravidla pro vycestování do zahraničí.

Vláda na základě návrhu Ústředního krizového štábu povoluje od 7. dubna 2020 jednání zastupitelstev i z jiných důvodů, než je projednání krizových opatření, a to včetně účasti veřejnosti. Podmínkou je dodržení dvoumetrových rozestupů jak členů zastupitelstva, tak veřejnosti. Stejně je povinné mít po celou dobu zakrytá ústa a nos. Dodržení povinností musí zajistit obce a města. Obdobně by měla města a obce postupovat také u svých ostatních kolektivních orgánů. Pokud je to však možné, vláda upřednostňuje konání zastupitelstev formou videokonferencí.

Souhrn objednaného materiálu

Ministerstvo vnitra také předložilo vládě aktuální tabulku všech dosud objednaných ochranných prostředků. Celkem jde o 787 položek, mezi kterými je přes 100 mil. roušek a přes 10 mil. respirátorů. „Zveřejňujeme všechny dodavatele, datum úhrady faktur, množství zboží, celkovou cenu i cenu za kus. Považuji za důležité, aby všichni viděli, kolik a za jakou částku jsme toho pořídili,“ řekl Jan Hamáček. Tabulka nákupů viz přiložený soubor.

Volby do Senátu

V návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu připravilo MV zákon, který kvůli aktuální pandemii posouvá termíny doplňovacích voleb do Senátu, obvod 32 – Teplice. O termínech hlasování rozhodne prezident republiky tak, aby se obě kola voleb uskutečnila do 30. června 2020. Zákon současně potvrzuje, že dosavadní úkony přípravy, např. registrace kandidátů, zůstávají platné. Vláda navrhne předsedovi Poslanecké sněmovny projednání ve zkráceném jednání v rámci stavu legislativní nouze.

Možnost vycestovat do zahraničí

Vláda schválila návrh Ústředního krizového štábu k pravidlům cestování po Velikonocích, resp. od 14. dubna v případě, že bude prodloužený nouzový stav. Návrh mj. umožňuje občanům Česka v nezbytných a odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Detaily zveřejníme zítra ve 13.00 hod. na tiskové konferenci v budově MV v Praze na Letné.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Datum vložení: 7. 4. 2020 0:00
Datum poslední aktualizace: 7. 4. 2020 0:00