Úprava prostor okolo zvonice

krátké seznámení s návrhem připravovaných úprav.

Po dokončení rozšíření kanalizační stoky od Obecního úřadu je potřeba uvést prostor u zvonice do původního stavu. Ten již delší dobu byl předmětem jednání Zastupitelstva obce za jeho zvelebení. Především byla odstraněna škumpa, která zde vyrostla jako nálet ve velmi těsné blízkosti stavby.

Na jednání dne 20. března předložila starostka návrh úprav od autora výsadby v parku s památníkem obětem válek. Členové návrh projednali a odsouhlasili. Nyní bude následovat cenová nabídka a případné objednání.

Návrh předkládáme i Vám a doufáme, že se bude líbit.

Průvodní slovo autora návrhu

Slatina nad Úpou – prostor u zvonice

V tomto krátkém textu bych Vám rád sdělil, jak jsem při tvorbě návrhu uvažoval a postupoval. Podle mého názoru prostoru krásně dominuje zvonice, která je doplněná křížem s pěkným zábradlím a lavičkou. Prostor by vypadal velmi dobře, i kdyby byl okolo pouze trávník. Se zelení bych to tedy nepřeháněl.

V popředí zvonice by byl pouze trávník, aby nic nebránilo reflektorům v jejím osvětlování. V bezprostřední blízkosti zvonice a křížku jsou pouze dva trvalkové záhonky, které jen doplňují a zpestřují. Tyto záhonky jsou složeny z květin v odstínech bílé, růžové a fialové. Jsou zde ve větším množství zastoupeny orlíčky – symbolizují Svatou Trojici. Ostatní zeleň je umístěna stranou. U rozcestí je lípa, může se použít i méně vzrůstný kultivar, například Rancho. Pozadí křížku tvoří druhý, menší strom – okrasná jabloň, odrůda Evereste. Krásný strom okrasný květem na jaře a plody na podzim. Jabloň jsem vybral také záměrně, jako poukázání na strom poznání, který bývá nejčastěji ztvárňován právě jako jabloň. Kolem lípy a u lísek jsou umístěny celkem 3 ostrůvky s latnatými hortenziemi. Ty vypadají ve skupinách velmi dobře, na tomto stanovišti budou mít trošku menší květy kvůli menšímu množství vláhy, ale to si myslím, že nebude na škodu. Využil bych odrůdu Limelight. A to podle mého názoru naprosto stačí, aby místo vypadalo důstojně a elegantně.

Nabízí se také otázka, jestli by nebylo vhodné nechat porůst prudší svahy u cesty nějakou pokryvnou dřevinou, aby se nemusely sekat. Na svahu je problém s mulčováním a nikdy to nevypadá příliš dobře. Bez mulče by zase dřeviny prorůstaly plevelem a to by také nebylo příliš elegantní a hodné tohoto místa. Elegantnější řešení bude občas svah posekat strunovou sekačkou.

Návrh úpravNávrh úpravNávrh úpravNávrh úpravNávrh úprav

Datum vložení: 28. 3. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 28. 3. 2018 0:00