Obec Slatina nad Úpou
č. popisné 65
549 47 Slatina nad Úpou
Slavnostní žehnání se konalo při podvečerní májové pobožnosti po nedělní mši sv.
Kapličku u mostu dal před 300 lety postavit kníže Piccolomini na poděkování Panně Marii za svou záchranu. Podle pověsti jel na pouť do Boušínského kostelíka a když kočár přejížděl přes most, most se prolomil a kočár i s koňmi zůstal viset nad vodou. Všichni vyvázli bez zranění a kníže z vděčnosti přikázal vystavět kapličku. Původní výzdoba (pokud tam nějaká byla) se nedochovala, ale v 60. letech min. století namaloval celý výjev pan Rudolf Křeček z Červeného Kostelce. Obraz byl však brzy ukraden a až do roku 2003 byla kaplička prázdná. Ve zmiňovaném roce 2003 do ní byl umístěn obraz pana Stanislava Kuldy z Náchoda. Obraz taktéž zobrazoval výjev kočáru s koňmi padajícími do řeky a nad ním Pannu Marii s děťátkem. Tento obraz byl však poškozen – i přes to, že na kapličce byla kovová mříž, byl poškrábán a posprejován barvami. Zastupitelstvo obce proto rozhodlo zlepšit zabezpečení kapličky a instalovat obraz nový. Byla opravena mříž a přidáno tvrzené sklo, aby se zamezilo přístupu k obrazu a nebylo možno jej poškodit zvenčí.
Na novém, krásném obraze, který namalovala dcera R. Křečka paní Marie Jirmanová z Červeného Kostelce, však už není výjev zobrazující pověst, ale Panna Maria s Ježíškem v náručí namalovaná na dřevu, s nápisem „Kdybyste věděli, jak vás miluji – plakali byste radostí“. Podle vyjádření autorky má rozdávat radost a pokoj všem poutníkům, kteří se u něho zastaví.
Obraz požehnal pan farář Petr Kubant, na mši sv. byla přítomna i starostka obce paní Marie Pokorná, do kapličky bude instalován v následujícím týdnu. Celá kaplička pak bude posvěcena po slavnosti Těla a Krve Páně v neděli 22.6.2014.
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2
1
|
3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |